Külföldi ajánlattevők a magyar közbeszerzésekben

Hazánkban a külföldi gazdasági szereplők évről évre jelentős értékű közbeszerzéseket nyernek, melyek jellemzően a nagy értékű építési beruházások. Ezen építési beruházások vonatkozásában elmondható, hogy 50 % fölé is tehető a külföldi cégek nyertességi aránya, mely a hazai közbeszerzési piac nyitottságát, valamint a széles körű verseny biztosítását tükrözi. Ugyanakkor az építési beruházások mellett a külföldi ajánlattevők által elnyert árubeszerzések és szolgáltatásmegrendelések értéke is jelentős.

Az esélyegyenlőség, valamint az egyenlő bánásmód elvét is elősegítve ajánlattevő egyaránt lehet Magyarországon, illetve nem Magyarországon letelepedett gazdasági szereplő is, amelyek ajánlatot nyújthatnak be nemzeti, valamint uniós eljárásrendben indult nyílt közbeszerzési eljárásokban.

A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) XI. fejezete határozza meg a közbeszerzési eljárások során az ajánlattevőkkel szemben támasztott követelményeket, amelyek egyrészt a jogi helyzetükre (kizáró okok), másrészt az alkalmassági követelményekre vonatkoznak. (gazdasági és pénzügyi helyzet, műszaki és szakmai alkalmasság stb.) Az ajánlattevőknek az adott közbeszerzési eljárás során ezen követelmények közül az ajánlatkérő által meghatározottakat szükséges igazolniuk.

Hogyan is néz ki a nem Magyarországon letelepedett gazdasági szereplők tekintetében a kizáró okok, valamint az alkalmassági követelményeknek való megfelelés igazolása?

Az igazolási módok tekintetében a közbeszerzési eljárásokban az alkalmasság és a kizáró okok igazolásának, valamint a közbeszerzési műszaki leírás meghatározásának módjáról szóló 321/2015. (X. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm.rend.) 10-11. §-ai adnak számunkra eligazítást.

A kizáró okok, valamint az alkalmassági követelmények igazolásán túl, amennyiben a szerződés teljesítéséhez szükséges, a gazdasági szereplő letelepedése szerinti ország nyilvántartásában való szereplésre, vagy a letelepedés szerinti országban előírt engedéllyel, jogosítvánnyal vagy szervezeti, kamarai tagsággal való rendelkezés igazolása is szükséges.

Ajánlatkérő a közbeszerzési eljárás során az ajánlattevő által az eljárásban benyújtott:

  • egységes európai közbeszerzési dokumentumba foglalt nyilatkozatot,
  • az érintett ország illetékes hatósága által kiállított igazolást,
  • valamint ajánlattevő nyilatkozatait vizsgálja.

E-certis, IMI

Kiemelendő, hogy az uniós tagállamok, illetve a három EGT-ország (Izland, Liechtenstein és Norvégia) vonatkozásában az e-Certis rendszer az ajánlatkérőket és az ajánlatevőket is segíti a közbeszerzési eljárásokban a kizáró okok és az alkalmassági követelmények igazolásához szükséges tanúsítványok és igazolások azonosításában. Amennyiben valamely információ megtalálható az e-Certis rendszerben, arra vonatkozóan nem kérhető be igazolás az ajánlattevőtől.

Ajánlatkérő továbbá a Kbt. 69. § (13) bekezdése értelmében más állami vagy önkormányzati szervtől, hatóságtól vagy a gazdasági szereplőtől is információt kérhet. Amennyiben tehát az ajánlattevő által rendelkezésre bocsátott és az e-Certis rendszerben már ellenőrzött egyedi igazolás, dokumentum kapcsán az ajánlatkérőben konkrét kérdés merülne fel, úgy az ajánlatkérő a Belső piaci információs rendszer (IMI) útján az ajánlattevő tagállamának megfelelő hatóságokhoz fordulhat további tájékoztatás érdekében, ugyanis ez az informatikai rendszer az Európai Gazdasági Térség (EGT) közigazgatási szerveit, hatóságait kapcsolja össze.

Az információkérés az alábbi területekre terjed ki:

  • műszaki specifikáció (címkék, vizsgálati jelentések, tanúsítvány, egyéb bizonyítási eszköz),
  • kizáró okok,
  • egységes európai közbeszerzési dokumentum,
  • bizonyítási eszközök,
  • minőségbiztosítási és környezetvédelmi vezetési szabványok,
  • elismert gazdasági szereplők hivatalos jegyzéke,
  • kirívóan alacsony összegű ajánlatok.

Amennyiben az Európai Unión kívül letelepedett ajánlattevő letelepedési helye szerinti országban a Kbt. által megkövetelt igazolás nem létezik, a Kbt. 47.§ (3) bekezdése alapján az ajánlatkérő jogosult elfogadni az adott igazolással egyenértékű igazolást, illetve dokumentumot is. Továbbá a Korm. rend. 10. § (2) bekezdése értelmében, ha nincs igazolás az adott országban, vagy az nem terjed ki minden megkövetelt kérdésre, az ajánlatkérő köteles elfogadni az ajánlattevő, illetve részvételre jelentkező eskü alatt tett nyilatkozatát vagy ha ilyen nyilatkozat nem ismert az érintett országban, az ajánlattevő, illetve részvételre jelentkező által az illetékes bíróság, hatóság, kamara vagy szakmai szervezet előtt tett vagy közjegyző által hitelesített nyilatkozatot.

Tekintettel arra, hogy a közbeszerzési eljárásokban az ajánlat benyújtása magyar nyelven történik – vagy amennyiben   magyar nyelven kívül más nyelven is benyújtható az ajánlat, azt az ajánlatkérő a felhívásban feltünteti – az ajánlatkérőt terheli a benyújtott dokumentumok fordításának kötelezettsége.

Amennyiben Ön Magyarországon közbeszerzési eljárásban kíván ajánlatot benyújtani, vagy az ajánlat benyújtásával kapcsolatban bármilyen kérdése merülne fel, keresse irodánkat bizalommal!

 

2023-02-22T14:04:47+00:00