Visszaélés-bejelentési rendszer alkalmazása

A visszaélés-bejelentési rendszer olyan, egy adott szervezeten belül működő rendszer, amely a vállalat munkavállalóinak, valamint az egyéb érdekelt feleknek (például beszállítók, ügyfelek, egyéb szolgáltatók stb.) is a rendelkezésére áll. Ezen a platformon keresztül lehetőségük van a személyüket vagy jogaikat veszélyeztető, a vállalat tevékenységét is érintő visszaélések bejelentésére.

A panaszok, közérdekű bejelentések, illetve a visszaélések bejelentését jelenleg a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény szabályozza.

Visszaélés-bejelentési irányelv (EU 2019/1937. Irányelv) továbbá teljes védelmet biztosít a munkavállalók számára, akár a köz-, akár a magánszférát nézzük. Az irányelv előírja, hogy minden információt, amelyből kikövetkeztethető a bejelentő személyazonossága, a legnagyobb diszkrécióval köteles kezelni a szervezet, azzal összefüggésben titoktartási kötelezettség terheli. Ezáltal a munkavállalóknak nem kell tartaniuk egy esetleges visszaélés bejelentés megtételétől.

  1. december 17. napjától a 250 főt elérő szervezeteknél kötelező a visszaélés-bejelentési rendszerek alkalmazása, azonban 2023. december 17. napjától már a legalább 50 fő munkavállalót foglalkoztató, magánszektorban lévő társaságok is érintettek lesznek a szabályozásban. Így érdemes minél előbb cselekedni valamennyi szervezet számára és kidolgozni a rendszer megfelelő alkalmazásának belső szabályozását.

Milyen cselekményeket vagy magatartásokat lehet jelenteni?

A jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményeket, valamint ezek elmulasztását, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni, és minden olyan esemény, amely különösen, de nem kizárólagosan az alábbi területekre vonatkozik:

Emberi jogok

Csalás

Korrupció

Adatvédelem

Nemzetközi szankciók, embargók

Munkahelyi zaklatás

Egészségügy, biztonság

Környezetvédelem

Diszkrimináció

Bármilyen bűncselekmény vagy szabálysértés

Ki tehet bejelentést?

A jogszabály tételesen felsorolja, hogy kik tehetnek bejelentést a belső visszaélés-bejelentési rendszerben. Ezek közül legfontosabbak a foglalkoztatottak, illetve a korábbi munkavállalók és azok a személyek, akik az érintett társasággal munkaviszonyt kívánnak létesíteni, valamint az érintett társaság szerződéses partnerei, beszállítói, a tulajdonosok, tagok, felügyelőbizottsági tagok.

Miért érdemes a szervezeteknek visszaélés-bejelentési rendszert működtetni?

A jogszabályi kötelezettségen túl, a visszaélés-bejelentési rendszer működtetése egy szervezeten belül hozzásegítheti a szervezetet a csalások elkerüléséhez, a szervezet jóhírnevének megőrzéséhez, valamint a kialakult problémák eszkalálódásának megelőzéséhez. Lehetőséget biztosít a problémák időben történő kezelésére, annak jövőben történő megelőzésére, minimalizálva ezáltal a szervezetet esetlegesen érintő károk kockázatát, valamint növeli a szervezeten belüli tudatosságot is, ugyanis a különböző bejelentések nélkül lehet, hogy nem is tudnánk az orrunk előtt zajló etikátlan dolgokról.

Irodánk saját fejlesztésű szoftverrel rendelkezik, mely alkalmas az anonim bejelentések fogadására és kezelésére, valamint azok kivizsgálására is, így amennyiben társasága visszaélés-bejelentési rendszert kíván bevezetni és üzemeltetni, keresse bizalommal irodánkat!

 

2023-12-28T12:42:09+00:00