Mi módosult 2023. január 01. napjától a Munka Törvénykönyvében?

  1. január 01. napjával a Munka Törvénykönyvének több pontja is módosításra került, melyek közül néhány főbb módosítást az alábbiakban ismertetünk:

1) Munkaszerződés kötelező elemei

A munkaszerződésben a feleknek csak a munkavállaló alapbérében és munkakörében kell mindenképpen megállapodniuk. 2023-tól kezdődően ugyanis már nem kötelező eleme a munkaszerződésnek a munkaviszony kezdőnapja, tartama, valamint a munkavállaló munkahelye sem, ezek a munkáltatói tájékoztatás részét képezik a továbbiakban.

A munkaviszony kezdetének napja ugyanis – eltérő megállapodás hiányában – a munkaszerződés megkötését követő nap. Ugyancsak eltérő megállapodás hiányában a munkahelynek a munkakörben szokásos munkavégzési helyet kell tekinteni, míg a munkaviszony ez esetben általános teljes napi munkaidőben történő foglalkoztatásra jön létre.

2) Próbaidő

2023-tól kezdődően a próbaidőt érintő lényeges változás, hogy a legfeljebb 12 hónapra létesített munkaviszony esetén a próbaidő tartamát arányosan kell megállapítani. Tehát például a 6 hónapos határozott idejű munkaviszony esetén a próbaidő időtartama az általános 3 hónap helyett legfeljebb 1,5 hónap lehet.

3) Munkáltatói tájékoztatás

A korábbi tájékoztatási elemek – melyekről a munkáltatónak korábban a munkaviszony kezdetétől számított 15 napon belül volt szükséges tájékoztatnia a munkavállalót, azonban ezen kötelezettség 2023. január 01-től 7 napra módosult – megmaradnak ugyan, de kiegészülnek például azzal, hogy milyen tartamú lehet a napi munkaidő, tájékoztatás a hét azon napjairól, amelyre munkaidő osztható be, a beosztás szerinti napi munkaidő lehetséges kezdő és befejező időpontjáról, valamint a rendkívüli munkaidő lehetséges tartamáról. Új tájékoztatási elem továbbá például a munkáltató által biztosított képzésekre vonatkozó információ-megosztás is!

4) Apasági szabadság és szülői szabadság

Az új szabályozás értelmében az apa gyermeke születése esetén legkésőbb a gyermeke születését követő második hónap végéig tíz munkanap szabadságra (apasági szabadság) jogosult, amelyet kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni. A bevezetett szülői szabadság értelmében pedig a munkavállalót gyermeke hároméves koráig 44 munkanap szülői szabadság illeti meg. A szülői szabadság igénybevételének feltétele, hogy a munkaviszony 1 éve fennálljon.

A fentiekben írtak kizárólag részletszabályok, így amennyiben konkrét kérdése merülne fel, vagy segítségre lenne szüksége, forduljon hozzánk bizalommal!

2023-02-14T11:01:25+00:00